Neden Swicher Kullanmalıyız?

Teknik masamızda ki en önemli ekipmanlardan biri swicherlardır.

Peki neden bu ekipmana ihtiyaç duyuyoruz?

Planlamasını yaptığımız toplantıda kullandığımız bilgisayarı ekrana yansıtmak için bize sadece bir bilgisayar ve projeksiyon cihazı (plazma, led ekran, monitor vb cihazlarda olabilir) yeterlidir.

Toplantımızda birden çok bilgisayar, kamera, logo gibi birden çok kaynağı ekrana yansıtacaksak bu aşamada swicher devreye giriyor.

Yukarıdaki şekilde göreceğiniz gibi birden çok kaynağı swichera giriş yaptıktan sonra, bu kaynaklardan hangisini seçersek onu ekrana yansıtabiliriz.

Sektörümüzde kullandığımız swicherlar 2 ana gruba ayrılır.

Normal tek çıkışlı ve birden çok çıkışlı matrix swicher.Buraya kadar size normal swicherlardan bahsettik.Matrix swicherda yine birden çok kaynağı, birden çok ekrana yansıtmak için kullanıyoruz.Organizasyonlarımızda genel olarak projeksiyon veya led ekrandan dinleyiciler sunumları takip edebiliyor.Konuşmacıda sunumunu arkasına bakmadan takip edebilmesi için sahne önüne yere plazma ekranlar ile sunum, süre ve sonraki slayt gibi görselleri matrix swicher üzerinden aktarmak kullanım açısından çok daha rahat olur.

Analogway Saphyr swicher birden çok özelliği içinde barındırır.10 ad seamless giriş kanalı ve 2 ekran çıkışı mevcuttur.Hem ön izlemeli bir swicher olarak hemde matrix bir swicher olarak kullanabiliriz.Layer mantığı ile çalıştığı için ayarlanabilir şekilde resim içinde resim(PIP) yapabilirsiniz.

Barco PDS 902 toplamda 9 ad giriş ve 2 adet çıkış alabileceğiniz kullanım arayüzü basit bir ekipmandır.